Polente Feneri

polente-feneri-ve-ruzg-r-gulleri.jpg

2016 yazında yaptığım seyahatimde Bozcaada günbatımı izlenecek yerlerden biri olan ve ilçenin güney ucunda bulunan fenere gitmeye karar verdim. Yapılacaklar listesinde en önemli sırada olduğunu bildiğim için birazda içimi heyecan kaplamıştı.

Polente feneri ilk olarak şarabı ve meşhur damla sakızlı kurabiyesini alıp (Ayrıca yanınıza oturmak için örtü vb. şeylerde alabilirsiniz) akşam üzeri saat 18:00 gibi ada merkezinden kalkan minibüslerinolduğu yere gitmiştik.

Günbatımında, yanınıza şarap ve kurabiye dışında zevkinize göre peynir tabağı, meyve gibi manzaranızı şenlendirecek yiyecekler de alabilirsiniz.

Günbatımı izlenecek yer olaran bilinen Polonte fenerinde, taşların üzerine oturulduğu için, eğer sandalyeniz var ise yanınıza almanızı ya da herhangi bir örtü vb. bir şey getirmenizi tavsiye ederim. Eğer şahsi aracınız var ise, merkezden Polente Feneri’ne 25 dakikada ulaşabilirsiniz.

Şahsen biz, siz deyin 30 kişi ben diyeyim 50 kişi olan minibüs sırasına kendimizi atmıştık. 10-15 dakikalık bir bekleyişten sonra bizi Polente fenerine götürecek minibüse binmiştik. Minibüste yanlış hatırlamıyorsam 4 TL gibi bir cüzi fiyat ödemiştik.

Sakın korkmayın. Yoğun sezonda bile sizi fenere götürecek kadar minibüs mevcut. Eğer yoğun sezonlarda gidiyorsanız size tavsiyem biraz daha erken gidip minibüs sırasında daha önlerde olabilirsiniz.

20-25 dakikalık minibüs yolculuğu ile yukarıdaki resimde gördüğünüz yere ulaşmıştık. Gün batımına daha 2 saat olduğu için ilk olarak soluğu Rüzgar güllerinin olduğu bölgeden yürüyerek en uçtaki Tuzburnu koyunda bulunan deniz fenerinde aldık. Patika yolun bir kısmı kumlu olduğu için yürüyüş gidiş-dönüş toplamda 45 dakika gibi bir zamanımızı almıştı. Yol boyunca bol bol fotoğraf çekip anı dondurmakta size kalmış.

Artık güneşin batışına bir saat gibi bir süre kalmıştı. Yavaştan kalabalıklaşan polentedeki fener de yerimizi almış ve örtümüzü sermiştik. Sonrasında şarabımızı gün batımına karşı yudumlamaya başlamıştık. Bulunduğumuz ortam o kadar huzurlu bir hal almıştı ki, yavaştan esen rüzgarın sesi ile denizin sesibirleşmiş, hava artık yavaş yavaş yerini alacakaranlığa bırakmaya başlamıştı. Hayatım boyunca unutamayacağım bir anıma tanıklık etmiştim.

Artık hava kararmış ve içimizi tarifsiz bir huzur kaplamıştı. Akşam dönmek için bizi bekleyen minibüs (Sizi getiren minibüs ile adaya tekrar dönülüyor) ile ada merkezine rotamızı tekrar çevirmiştik.

Buraya gelmişken Polente fenerinde en az bir akşam üstünü gün batımı seyretmek için ayırın derim. Asla pişman olmayacaksınız, yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Şimdiden unutulmayacak bir günbatımı dilerim.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *